-
A
+
Kontrast
Strona Główna
Porady
Program Czyste Powietrze - termomodernizacja domu z płytami EUROPIR
nowy
6 czerwca 2024

Program Czyste Powietrze - termomodernizacja domu z płytami EUROPIR

Płyty EUROPIR w programie Czyste Powietrze. Dofinansowanie do termomodernizacji

W obliczu rosnących kosztów energii oraz regulacji energetycznych, termomodernizacja domu staje się kluczowa. Wybierając płyty PIR marki EUROPIR® inwestujesz nie tylko w komfort i zdrowie, ale również w długoterminowe oszczędności oraz dbasz o ekologię. 

Wykorzystanie płyt EUROPIR® w ramach dofinansowania z programu "Czyste Powietrze" to doskonały sposób na zwiększenie efektywności energetycznej Twojego domu, co dla domownika przekłada się na niższe rachunki za energię. 

W tym poradniku znajdziesz praktyczne wskazówki, które pomogą zrozumieć Ci możliwości i korzyści dofinansowania z programu Czyste Powietrze na termomodernizację.

 Dlaczego warto wybrać płyty EUROPIR® w programie Czyste Powietrze?

 1. Doskonała izolacja termiczna – Płyty EUROPIR® charakteryzują się wysokimi parametrami izolacyjnymi. Współczynnik przewodzenia ciepła (λD) na poziomie 0,023-0,025 W/m*K należą do jednych z najbardziej wydajnych pod tym względem materiałów izolacyjnych
 2. Oszczędność przestrzeni – Płyty PIR pozwalają na zastosowanie cieńszej warstwy materiału izolacyjnego. Przekłada się to na węższe ościeża okienne, płytsze podokienniki i smuklejsze pasy podrynnowe. Okna, szczególnie w starym budownictwie, są schowane w konstrukcji przegrody zewnętrznej. Stosowanie grubszego materiału przyczynia się do tego, że przypominają one dawne okna strzelnicze. Powodują także ograniczony dostęp do światła w pomieszczeniach. Wykorzystanie płyt EUROPIR® ETICS pozwala zminimalizować ten efekt i zwiększa przepuszczalność światła słonecznego przez okna bez potrzeby zwiększania ich wymiarów. Wpływa to zarówno na komfort życia, jak i na samopoczucie mieszkańców, a ponadto obniża zapotrzebowanie na sztuczne oświetlenie w ciągu dnia.
 3. Zastosowanie płyt EUROPIR® - są wszechstronne i znajdują zastosowanie w wielu obszarach. Idealnie nadają się do ocieplania ścian zewnętrznych i wewnętrznych, fundamentów, podłóg, stropów oraz dachów płaskich. Płyty EUROPIR® mogą być stosowane w budynkach jedno- i wielorodzinnych, obiektach użyteczności publicznej, a także w budynkach energooszczędnych i pasywnych​.
 4. Trwałość i odporność ­– płyty EUROPIR® charakteryzują się niską nasiąkliwością, co sprawia, iż tworzą one doskonalą, trwałą i co ważne, odporną na pleśń i mikroorganizmy izolację elewacji budynku. Ponadto płyty izolacyjne EUROPIR® przeszły certyfikację w Eurofins Institutions i otrzymały najwyższą klasę A+ w zakresie wpływu na jakość powietrza.
 5. Łatwość obróbki i dopasowania – płyty można docinać i doszlifowywać bezpośrednio na placu budowy, dostosowując izolację do poszczególnych elementów konstrukcyjnych budynku. Stosunkowa lekkość i mniejsza grubość izolacji EUROPIR® pozwala w wielu sytuacjach uniknąć zbędnego obciążenia ścian i fundamentów. To bardzo ważny aspekt przy termomodernizacji budynków.
 6. Ekologia i komfort - Wybór płyt EUROPIR® to krok w stronę zrównoważonego rozwoju. Poprawiając izolację domu, zmniejszasz emisję CO2 i wspierasz ochronę środowiska, jednocześnie zwiększając komfort cieplny w swoim domu.

Decydując się na płyty EUROPIR®, zyskujesz nowoczesne rozwiązanie, które łączy w sobie oszczędność energii, estetykę i trwałość. To inwestycja, która szybko się zwróci, przynosząc długofalowe korzyści zarówno dla Ciebie, jak i dla środowiska.

Jak skorzystać z rządowego programu  "Czyste Powietrze" do ocieplenia domu płytami PIR marki EUROPIR®

Program „Czyste Powietrze” to inicjatywa rządowa mająca na celu wsparcie właścicieli domów jednorodzinnych w realizacji inwestycji związanych z termomodernizacją i wymianą nieefektywnych źródeł ciepła.

Poniżej znajdziesz istotne informacje dotyczące ocieplenia domu płytami PIR w programie „Czyste Powietrze”

Program jest skierowany do właścicieli i współwłaścicieli jednorodzinnych domów mieszkalnych lub lokali mieszkalnych wyodrębnionych w budynkach jednorodzinnych, posiadających osobną księgę wieczystą, którzy planują prace termomodernizacyjne. Celem jest poprawa efektywności energetycznej budynków i zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery.

Na co można otrzymać dotację?

 • Ocieplenie przegród budowlanych,
 • Wymiana okien i drzwi,
 • Montaż instalacji PV (paneli fotowoltaicznych),
 • Wymiana „kopciuchów” na nowe, efektywne i ekologiczne źródła ciepła,
 • Modernizacja instalacji grzewczej,
 • Zakup rekuperacji – wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła

Koszty kwalifikowane w kontekście ocieplenia przegród budowlanych to m.in: Zakup/montaż materiałów budowlanych wykorzystywanych do ocieplenia przegród budowlanych zewnętrznych i wewnętrznych oddzielających pomieszczenia ogrzewane od nieogrzewanych, stropów pod nieogrzewanymi poddaszami, stropów nad pomieszczeniami nieogrzewanymi i zamkniętymi przestrzeniami podpodłogowymi, płyt balkonowych, fundamentów itp. wchodzących w skład systemów dociepleń lub wykorzystywanych do zabezpieczenia przed zawilgoceniem. Zakup i montaż materiałów budowlanych w celu przeprowadzenia niezbędnych prac towarzyszących (np. wymiana parapetów zewnętrznych, orynnowania itp.).

Źródło: Tabela 3. Ocieplenie przegród budowlanych, stolarka okienna i drzwiowa - Załącznik nr 2 do programu – koszty kwalifikowane i maksymalna dotacja (podstawowy poziom dofinansowania).

Od czego zależy wysokość dotacji?

W ramach programu można otrzymać nawet do 136 200 zł bezzwrotnej dotacji na realizację inwestycji związanych z kompleksową termomodernizacją, w tym ocieplenie budynku. Poziom dofinansowania jest uzależniony od dochodów gospodarstwa domowego oraz zakresu wykonywanych prac termomodernizacyjnych.

Poziomy Dofinansowania: Program "Czyste Powietrze" został zaprojektowany tak, aby wspierać gospodarstwa domowe o różnych poziomach dochodów. Wyróżnia się kilka progów dochodowych, które determinują wysokość dofinansowania:

 

 

podstawowy poziom dofinansowania - roczny dochód wnioskodawcy poniżej 135 tys. zł

dfh

tg

podwyższony poziom dofinansowania - miesięczny dochód do 1894 zł/os. w gospodarstwie wieloosobowym, miesięczny dochód do 2651zł w gospodarstwie jednoosobowym

najwyższy poziom dofinansowania - miesięczny dochód do 1090 zł/os. w gospodarstwie wieloosobowym, miesięczny dochód do 1526zł w gospodarstwie jednoosobowym

Trzy formy dofinansowania:

 • Dotacja - Dofinansowanie polegające na wypłacie przyznanych środków.
 • Dotacja z prefinansowaniem - Dofinansowanie polegające na wypłacie części dotacji (w formie zaliczki) przed rozpoczęciem przedsięwzięcia lub na jego początku oraz pozostałej części dotacji po zakończeniu realizacji całego przedsięwzięcia.
 • Dotacja na częściową spłatę kredytu kapitału bankowego - Dofinansowanie na częściową spłatę kapitału kredytu, wypłacanego przez banki, które są partnerami programu „Czyste Powietrze”.

Ile można otrzymać dofinansowania?

Wysokość dotacji zależy od zakresu planowanych prac, dochodów wnioskodawcy oraz spełnienia wymogów technicznych i ekologicznych określonych przez program

 • Dla grupy o podstawowym dofinansowaniu maksymalnie 66 tys. zł (dodatkowo audyt energetyczny 1200 zł) dla kompleksowej termomodernizacji.
 • Dla grupy o podwyższonym dofinansowaniu maksymalnie 99 tys. zł (dodatkowo audyt energetyczny 1200 zł) dla kompleksowej termomodernizacji
 • Dla grupy o najwyższym dofinansowaniu maksymalnie 135 tys. zł (dodatkowo audyt energetyczny 1200 zł) dla kompleksowej termomodernizacji

Złożenie wniosku

Wniosek o dotację można złożyć papierowo w odpowiednim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub złożyć elektronicznie.

Przygotuj wniosek zgodnie z wytycznymi programu „Czyste Powietrze”

Pamiętaj, aby dołączyć zaświadczenie o dochodach. A w Twoim domu nie może pracować nieefektywne źródło ciepła po zrealizowaniu prac termomodernizacyjnych.

Czy posiadasz efektywne źródło ciepła możesz sprawdzić w dokumentach programowych na stronie rządowego programu „Czyste Powietrze”.

Wybierając materiał izolujący dom użyj  kalkulatora grubości izolacji EUROPIR®

KALKULATOR 

 

Wpisanie specyfikacji materiału izolacyjnego na fakturach, takich jak współczynnik przewodzenia ciepła (lambda) oraz grubość materiału mogą przyspieszyć akceptację wniosku dofinansowania.

 

 Audyt Energetyczny

Jest wymagany w przypadku ubiegania się o dotację na kompleksową termomodernizację. Pozwala określić, które przegrody budowlanej (ściany, dachy, podłogi, okna) wymagają poprawy izolacyjności oraz jakie działania należy wykonać w celu poprawy efektywności.

Program nie wymaga wskazania konkretnej marki materiału dociepleniowego, jednak musi on spełniać określone wymogi techniczne i ekologiczne. Płyty termoizolacyjne PIR marki EUROPIR®, dzięki swoim wysokim parametrom izolacyjnym, są doskonałym wyborem.

 

Zobacz dostępne narzędzie kalkulator grubości izolacji w Programie „Czyste Powietrze”, który służy do wyznaczania grubości materiału izolacyjnego.

https://kalkulatorczystepowietrze.kape.gov.pl/

Podsumowanie

Korzystając z programu „Czyste Powietrze” do ocieplenia domu płytami PIR marki EUROPIR®, nie tylko zwiększasz efektywność energetyczną swojego domu, ale również przyczyniasz się do ochrony środowiska. Dzięki temu możesz znacząco zredukować straty ciepła, co przekłada się na mniejsze zapotrzebowanie na energię do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń i co za tym idzie – obniżenie rachunków i zwiększenie komfortu termicznego w domu.

Pamiętaj, aby dokładnie zapoznać się z wymogami programu https://czystepowietrze.gov.pl/

 

Źródło informacji: https://czystepowietrze.gov.pl/

 

Termomodernizacja domu. Dzięki ociepleniu płytami EUROPIR nie tylko zyskujesz komfort, ale także stawiasz na estetyczny wygląd elewacji

Zobacz również

2024/06/06
Program Czyste Powietrze - termomodernizacja domu z płytami EUROPIR
W obliczu rosnących kosztów energii oraz regulacji energetycznych, termomodernizacja domu staje się kluczowa. Wybierając płyty PIR marki EUROPIR® inwestujesz nie tylko w komfort i zdrowie, ale również w długoterminowe oszczędności oraz dbasz o ekologię.  Wykorzystanie płyt EUROPIR® w ramach dofinansowania z programu "Czyste Powietrze" to doskonały sposób na zwiększenie efektywności energetycznej Twojego domu, co dla […] (...)
Czytaj Wpis
Płyty termoizolacyjne Europir Etics
2024/03/27
EUROPIR w Systemie ETICS - rozwiązania dla efektywnego ocieplenia
  W obliczu rosnących wymagań dotyczących efektywności energetycznej i komfortu życia, odpowiedni wybór i właściwe wykonanie systemu ociepleń budynku staje się kluczowe. Zarówno w przypadku nowo wznoszonych domów, jak i tych poddawanych termomodernizacji, system ociepleń ETICS z użyciem płyt PIR marki EUROPIR odgrywa istotną rolę. Zapewnia on nie tylko znaczne oszczędności energetyczne, ale również wpływa […] (...)
Czytaj Wpis
2024/01/19
Płyta termoizolacyjna EUROPIR® DUAL dla elewacji z płytka klinkierową
Płyta termoizolacyjna EUROPIR® DUAL to innowacyjny produkt, który łączy w sobie sztywną piankę PIR bez okładziny, przeznaczoną specjalnie do ocieplania elewacji wykańczanych płytkami klinkierowymi. Specjalnie zaprojektowane prowadnice montażowe po obu stronach płyt DUAL ułatwiają aplikację trzech różnych rodzajów płytek klinkierowych RF, NF, WDF (250 x 65 mm, 240 x 71 mm, 210 x 65 mm). […] (...)
Czytaj Wpis
EUROPIR® Copyright © 2023
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram