-
A
+
Kontrast
Strona Główna
Porady
Jak uniknąć powstawania mostków termicznych i „efektu biedronki” na elewacji.
nowy
7 stycznia 2023

Jak uniknąć powstawania mostków termicznych i „efektu biedronki” na elewacji.Termoizolacja budynku odgrywa jedną z kluczowych roli w obniżaniu strat energii i zapewnieniu większego komfortu życia lub pracy. W związku z powyższym zapewnienie ciągłej warstwy izolacji z minimalną ilością mostków termicznych ma niebagatelne znaczenie. Wg obliczeń różnych ekspertów, przez mostki termiczne z budynku może uciekać nawet 10% ciepła. Ponadto, wykrapianie się pary wodnej z czasem negatywnie wpływa na estetykę budynku, powodując znane wielu kropki na elewacji, czyli t.zw. „efekt biedronki”.

Wykonując prace dociepleniowe lub termomodernizacyjne i dążąc do obniżenia energochłonności naszego budynku musimy zadbać o to, aby warstwa izolacji była równomierna i miała jednolity opór cieplny. Temu m.in. służą zaślepki do łączników mechanicznych, które izolują główkę mocowania (t.zw „kołka”), zapewniając jednolitą i równą warstwę ocieplenia na elewacji. Jest to ważne, gdyż w przypadku kiedy łączniki mechaniczne osadzane za głęboko, a ubytek w płycie PIR jest uzupełniany klejem, na elewacji powstają miejsca o gorszej izolacyjności cieplnej oraz innym stopniu gromadzenia wilgoci. Jest to przyczyną zróżnicowanego tempa wysychania elewacji.

Bezpośrednio po wykonaniu prac dociepleniowych test to prawie niezauważalne, szczególnie w ciepłe dni. Na początku kropki na elewacji pojawiają się tylko okresowo podczas chłodnej, wilgotnej pogody, a po całkowitym wyschnięciu znikają. Jednak na wilgotnych miejscach łatwiej osadza się brud i kurz, a często rozwijają się także grzyby. Z czasem wskutek takiego nierównomiernego osadzania się zanieczyszczeń na powierzchni ścian, szczególnie po kilku jesienno-zimowych okresach lub w wilgotnym klimacie – plamy pozostają na stałe.   

Aby zlikwidować ten efekt, możemy inwestować w regularne czyszczenie czy mycie elewacji, co pomoże tylko na jakiś czas. Aby całkowicie pozbyć się problemu należy wykonać renowację, polegającą albo na dołożeniu nowej warstwy izolacji, lub na zdjęciu górnej warstwy systemu, dociepleniu łączników zaślepkami i ponownym naniesieniu  ostatnich warstw elewacyjnych. Likwidacja tego typu defektu jest kłopotliwa i kosztowna, ponieważ najczęściej wymaga zdjęcia zewnętrznej warstwy systemu ocieplenia, czyli farby, tynku i warstwy bazowej z siatką. Następnie musimy osadzić głębiej łączniki, zastosować zaślepki oraz na nowo położyć wierzchnia warstwę elewacyjną.

W związku z powyższym, aby zaoszczędzić sobie nerwów i niepotrzebnych wydatków oraz zapewnić dobra szczelność termoizolacji, warto dopilnować, żeby ocieplenie ścian zostało wykonane raz, a dobrze. Tak ocieplona elewacja będzie cieszyła nas przez wiele lat oraz w pełni spełniała swoją ochronną i izolacyjną funkcję.

 

Zobacz również

2024/06/06
Program Czyste Powietrze - termomodernizacja domu z płytami EUROPIR
W obliczu rosnących kosztów energii oraz regulacji energetycznych, termomodernizacja domu staje się kluczowa. Wybierając płyty PIR marki EUROPIR® inwestujesz nie tylko w komfort i zdrowie, ale również w długoterminowe oszczędności oraz dbasz o ekologię.  Wykorzystanie płyt EUROPIR® w ramach dofinansowania z programu "Czyste Powietrze" to doskonały sposób na zwiększenie efektywności energetycznej Twojego domu, co dla […] (...)
Czytaj Wpis
Płyty termoizolacyjne Europir Etics
2024/03/27
EUROPIR w Systemie ETICS - rozwiązania dla efektywnego ocieplenia
  W obliczu rosnących wymagań dotyczących efektywności energetycznej i komfortu życia, odpowiedni wybór i właściwe wykonanie systemu ociepleń budynku staje się kluczowe. Zarówno w przypadku nowo wznoszonych domów, jak i tych poddawanych termomodernizacji, system ociepleń ETICS z użyciem płyt PIR marki EUROPIR odgrywa istotną rolę. Zapewnia on nie tylko znaczne oszczędności energetyczne, ale również wpływa […] (...)
Czytaj Wpis
2024/01/19
Płyta termoizolacyjna EUROPIR® DUAL dla elewacji z płytka klinkierową
Płyta termoizolacyjna EUROPIR® DUAL to innowacyjny produkt, który łączy w sobie sztywną piankę PIR bez okładziny, przeznaczoną specjalnie do ocieplania elewacji wykańczanych płytkami klinkierowymi. Specjalnie zaprojektowane prowadnice montażowe po obu stronach płyt DUAL ułatwiają aplikację trzech różnych rodzajów płytek klinkierowych RF, NF, WDF (250 x 65 mm, 240 x 71 mm, 210 x 65 mm). […] (...)
Czytaj Wpis
EUROPIR® Copyright © 2023
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram